+38 (093) 062-16-90
Lifecell Kiyvstar

Великий гайд по самозамісу Alpha 0.3ver

Як зробити рідину для електронної сигарети?

Даний гайд у процесі написання, дана версія гайда ще досить сира, але інформація в будь-якому випадку може бути корисною

Багато початківців і вже досвідчені вейпери замислюються про те, як зробити рідину для вейпу самому. У колах вейперів такий процес називається "Самозаміс"

Самозаміс рідини дозволяє заощадити, тому що компоненти рідини для електронних сигарет коштують набагато дешевше, ніж купівля вже готової рідини. Але на цьому плюси цього методу не закінчуються. За допомогою самозамісу ви можете надати своїй рідині унікальних властивостей. Наприклад особливий смак якого немає в готових рідинах, спеціальна міцність рідини підібрана індивідуально для вас, або спеціально співвідношення компонентів рідини. Про все це ми розповімо трохи згодом.

Отже, ви вирішили зайнятися самозамісом рідини, зробити рідину самому може здатися досить складним і трудомістким процесом, але ми вам з цим допоможемо. У цій статті ми вам розповімо не тільки про те, як зробити звичайну рідину для вейпінгу, але і як зробити сольову рідину. У другому варіанті є деякі нюанси, давайте приступимо.

Із чого складається рідина для вейпінгу?

Рідина для вейпінгу у складі може включати кілька компонентів. Основними та найважливішими компонентами є гліцерин і пропіленгліколь.

Гліцерин (VG – Vegetable Glycerine) – в'язка рідина без кольору та запаху або з легко уловимим косметичним запахом, яка відповідає за утворення пари, він є одним з головних складових бази для самозамісу носієм нікотину та ароматизаторів у рідині та їх розчинником, ніж більше гліцерину в відсотках тим більше пари ви отримаєте від неї. Але тут не все так просто, по-перше дуже в'язку рідину досить важко парити, на багатьох пристроях практично неможливо, при низьких температурах гліцерин стає дуже густим, і в багатьох атомайзерах рідина на морозі з високим співвідношенням гліцерину просто не зможе вчасно просочувати бавовну в спіралі або випарнику, в результаті ви отримаєте гарик, підгоряння бавовни, а найголовніше поганий досвід ширяння.

Гліцерин для самозамісу потрібно використовувати тільки рослинний і чистий, місткість основної речовини повинна бути 99.5% і більше. Для приготування рідини відмінно підійде харчовий гліцерин (який використовують у харчовій промисловості) і фармацевтичний гліцерин він же фарм гліцерин (які використовують відповідно у фармацевтиці та медицині) Аптечний гліцерин не підійде це не зовсім те, що потрібно.

Чистий гліцерин можна ширяти як рідина, окремо від усіх компонентів, таким чином можна перевірити якість гліцерину. Пара має бути густою, схожою на реальні хмари. Смак буде трохи солодкуватий.

Питома вага гліцерину на 1мл – 1.26г

Пропіленгліколь (PG – Propyleneglycole) – триатомний спирт, без кольору, може мати легкий спиртовий запах. Є основним розчинником для ароматизаторів та нікотину. Більшість ароматизаторів для вейпінгу розчиняються саме у пропіленгліколі. У рідині пропіленгліколь допомагає ароматизаторам розкритися, легше розподілиться по всьому об'єму рідини, така жижа краще наполягає, смак стає яскравішим. Чим більше пропіленгліколю в рідині тим більше посилюється удар по горлу від нікотину при ширянні (Throat Hit)

Пропіленгліколь не дає рідини замерзнути взимку або в холодні дні, він рятує користувачів невеликих атомайзерів з вузькими проточками. Рідинам із великим співвідношенням PG легше проникати у випарники, просочувати бавовну у спіралях. Це практично незамінний компонент рідини.

Чистий пропіленгліколь парити не рекомендується, в цьому просто немає сенсу. Та й навряд вам сподобається.

Питома вага пропіленгліколю на 1мл – 1.036г

Дистильована вода, деіонізована вода - виконує функції схожі на те, що робить пропіленгіколь, але не дає удару по горлу. Допомагає ароматизаторам краще розкривати смак. Вода для самозамісу потрібна виняткова, з-під крана не підійде. Тому що може дуже сильно вплинути на смак, до того ж у воді з-під крана присутні домішки. Для самозамішування найкраще підійде чиста дистильована вода не з магазину автотоварів або деіонізована вода.

Насправді воду в самозамісі вже ніхто практично не використовує дуже давно, бо є альтернатива набагато краща, в особі пропіленгліколю. Тому новачкам радимо не морочити собі голову.

Воду парити в соло не варто, вона дуже сильно стрілятиме, тому що температура на койлах перевищує температуру кипіння води.

Питома вага води на 1мл – 1г

Нікотин (Nicotine) - компонент без якого б вейпінгу просто не існувало. Відповідає за міцність рідини, чим більше нікотину тим більше Throat Hit, насичення. Рідина з нікотонім дуже сильно відрізняється від нульовки (рідини без нікотину) тому що нікотин надає рідини текстуру, жорсткість, об'ємність, більше відчуття смаку. Для самозамісу звичайний нікотин зазвичай продають 100мг/мл, так звана в народі “Сотка”.

Нікотин “Сотка” – це розчин нікотину на пропіленгліколі у співвідношенні 1/10. Чистий нікотин він Pure Nicotine, це нікотин міцністю 1000мг/мл. Щоб зробити сотку нікотину потрібно додати 10% чистого нікотину та 90% пропіленгліколю.
Термін придатності чистого нікотину 12 місяців при дотриманні температурного режиму зберігати нікотин краще в морозильній камері.

А сотку не обов'язково зберігати саме в морозилці, це не чистий нікотин. Його на зберігання можна залишити у звичайну холодильну камеру, головне в зберігання нікотину це позбавити його від прямих сонячних променів та доступу повітря. Пляшка з нікотином має бути щільно закритою. Найкраща тара для нікотину це темний скляний флакон.

Що ж станеться, якщо нікотин прострочиться?

Та принцип для здоров'я не станеться нічого поганого, коли термін придатності нікотину мине, він просто втратить свої властивості (фортеця). Буде перетворено на нікотинову кислоту, яка нешкідлива для організму. Ви можете використовувати такий нікотин, просто він вже частково втратить свої властивості.

Як зрозуміти, що нікотин прострочений?

Зрозуміти про терміни придатності на якому знаходитися нікотин можна за кольором:

  • Прозорий – свіжий нікотин, до місяця
  • Трохи рожевий - термін від місяця, до двох (насправді досить короткий період такого кольору)
  • Солом'яний – від 3х місяців
  • Жовтий – від 5 місяців
  • Жовто-коричневий – від 6-8 місяців
  • Блідо-коричневий - від 8-10 місяців
  • Коричневий - від 10-12 місяців, швидше за все його термін придатності вже добігає кінця.

    Парити чистий нікотин суворо заборонено, ви можете померти. Та й звичайний нікотин парити соло не потрібно, можна завдати величезної шкоди здоров'ю.

    Питома вага нікотину на 1мл – 1.01г


Сольовий нікотин (Salt Nicotine, Nicotine Salts) – має властивості звичайного нікотину, але з деякими нюансами.
Удар по горлу від сольового нікотину куди менший за ідентичної зі звичайним нікотином фортеці. А ефект накурюваності значно сильніший, такий нікотин дуже легко сприймається нашим організмом і швидко проникає в кровоносну систему. Сольовий нікотин розробили спеціально для малопотужних пристроїв, суть була в тому щоб домогтися від мало потужних пристроїв швидкої накурки при м'якшому тх на міцності в 30мг і вище. звичайним нікотином, який не дозволив би вам навіть себе вдихнути.

Терміни придатності сольового нікотину такі ж як у звичайного нікотину, в чистому сольовому вигляді це 500мг/мл. Але для самозамісу можна використовувати міцність 150мг/мл, 200мг/мл.

Чому не зручно використовувати сольовий нікотин міцність 100мг/мл?

Фортеця рідини на сольовому нікотині може досягати 50мг/мл (5% нікотину), що унеможливлює збереження пропорції 50%PG/50%VG, за умови того, що ви хочете додати ароматизатор, так як носієм сольового нікотину також є пропіленгліколь. Виходить що при додаванні 50%VG, для міцності 50мг/мл знадобиться 50% нікотину в рідині і ми отримуємо вже 50%50, а якщо додати до прикладу сюди ще 10% ароматизатора, то вийде рідина 54%PG/46%VG, що ще не критично, але якщо ви захочете зробити рідину ще більш насиченою, а відсоток ароматизаторів у вас у рецепті дійде до 25%, тоді вийде 60% PG/40VG. Така рідина може вже вам просто не сподобається через пропорцію гліцерину та пропіленгліколю.


Тому рекомендуємо використовувати сольовий нікотин для самозамісу міцніше ніж 100мг/мл.

Запобіжні заходи при використанні нікотину

  1. Сховати від вільного доступу дітей та тварин
  2. Використовувати одноразові рукавички під час роботи (рекомендується)
  3. При попаданні на шкіру промити водою
  4. Якщо ви розлили нікотин, відкрийте вікна і промийте водою місце події.
  5. Якщо ви не використовували рукавички, то після самозамісу обов'язково помийте руки
  6. Не тріть очі, вуха, ніс під час самозамісу, контролюйте свої руки

Ароматизатори рідини для самозамісу


Ароматизатори для самозамісу (Flavors, Аромки) – це компонент, який надасть вашій рідині смаку, практично будь-якому, що ви побажаєте. У самозамісі зазвичай використовуються рідкі харчові ароматизатори на пропіленгліколі. Виробників ароматизаторів дуже багато, і в питанні вибору виробника аромок для електронної рідини порадити якогось конкретного дуже складно. Вам слід розуміти, що за великим рахунком, в середньому майже всі виробники роблять хороші та придатні для самозамісу ароматизатори. Кращих та бездоганних ароматизаторів не існує. У когось відсоток хороших смаків трохи більший, у когось трохи менше. До того ж варто враховувати той факт, що всі люди різні і у всіх смакові рецептори можуть бути розвинені по-різному, навіть за смаками іноді буває щось важко порадити, не те що по виробниках.

Ароматизатори можна розділити на 3 підвиди

  • Смакові – які просто додають смаку (Вишня, Яблуко, Банан, Тютюн та інші)
  • Добавки – які посилюють, покращують, пом'якшують, згладжують смак, підсолоджують, підкислюють
  • Концентрати - це окремий вид який є вже готовою смако-ароматичну композицію і передбачає заміс рідини в 1 дію (One Shot). У нашому магазині, наприклад, представлені концентрати EasyMix власного виробництва на ароматизаторах зі США та концентрати Solub Arome виробництва Франції.

Нижче ми наведемо список найпопулярніших добавк для самозамісу, варто враховувати що на багатьох добавках пишеться концентрація розчину, наприклад WS-23 10%, так як всі охолоджувальні добавки в чистому вигляді це кристалічний порошок, який розводять в пропіленгілі або воді в різних співвідношеннях наприклад 1 /10 (10%) або 2/10 (20%), тому і дозування однієї рідини і тієї ж добавки може відрізнятися в залежності від насиченості розчину

Охолоджувачі, холодок для самозамісу

  • Coolada (WS-3) – легкий охолоджувач, морозить не сильно, але відчувається
  • Cooler (WS-23) - без смаку, сильно морозить в основному небо та горло
  • Chiller (WS-5) – без смаку, сильно морозить переважно горло та щоки
  • Menthol – класика, яка пристойно охолоджує всю ротову порожнину, але має м'ятний присмак.

Підсилювачі смаку, згладжувачі смаку

Етилмальтол (EthylMalthol, харчова добавка E-637) – має смак цукрової вати, легкий підсолоджувач, більший згладжувач смаків у рідині. Підійде для того, щоб згладити верхні жорсткі нотки у ароматизаторів. У деяких випадках також трохи посилює смак всієї композиції ароматизаторів, додає смаку густоту.

Підсолоджувачі

Підсолоджувачі одні з найважливіших добавок для приготування смачної рідини. Вони допомагають багатьом ароматизаторам розкритися. Багато людей, наприклад, не люблять пити чай або каву без цукру, або люблять тільки солодкі фрукти. Ось тут на допомогу приходять підсолоджувачі, це ваш цукор на кухні вейпінгу. Тому що самі ароматизатори здебільшого не солодкі, за винятком версій із припискою Sweet або подібних.

Sweetener (TPA) – приємний легкий підсолоджувач від 1-3% у рідині
Super Sweet (CAPELLA) – сильний підсолоджувач 0.15% у рідині, зазвичай 3 краплі та вистачить
Також є й аналоги за складом у інших виробників, наприклад TPA нещодавно випустили аналог капеллівського підсолоджувача Super Sweetener

Підкислювачі

У вейпінгу не так багато реально крутих підкислювачів, переважно це розчин яблучної кислоти. Добавки яка зробить вашу рідину кислою стабільно добре навряд можна знайти, ну тобто цукерки “Кислинка” або “Shock” не вийде.

Sour (TPA) – легкий підкислювач, добре поєднується з яблучними ароматизаторами.

Інші добавки

Рідко використовуються, але варто пам'ятати

Кофеїн (Coffeein) – ефект кофеїну всім знайомий, краще попити каву, ніж використовувати щось подібне
Capsicium - дає удар по горлу навіть у рідині без нікотину, але цей удар скоріше першіння, ніж схожість з нікотиновим.

Питома вага ароматизаторів (часто) на 1мл – 1г

Тара для самозамісу. Який вибрати? Плюси і мінуси


Ви обов'язково поставите запитання - "А куди налити рідину?". Для приготування рідини вам у будь-якому разі знадобляться пляшки. Флакони для самозамісу поділяються на 2 типи залежно від матеріалу.

Скло – найкраща тара для тривалого зберігання рідини, скляні пляшечки для рідини – це еталон.

  • Плюси: не віддають жодних хімічних сполук у рідину, самозаміс у таких флаконах можна зберігати довго, можна нагрівати їх, використовувати в ультразвуковій ванночці. Найкращий варіант це темне медичне скло.
  • Мінуси: можуть розбитися не для постійного використання. Без піпетки дуже незручні.


Пластик – друге місце, але все не так погано. Є харчовий пластик, він же PET, який нешкідливий. У пластикових пляшках також можна зберігати рідину.

  • Плюси: можна легко брати із собою, пластик зазвичай м'який, тому легко видавити рідину із флакона. З крапельницею дозатором дуже зручні для повсякденного користування.
  • Мінуси: не рекомендується нагрівати, не рекомендується використовувати в ультразвукових ваннах, при повторному використанні та частому натисканні можуть протікати.


Найкращі флакони для самозамісу - це американський флакон Chubby Gorilla v3 (Оригінал) або його китайські клони, також відмінним варіантом будуть українські флакони, які виробляють в Одесі. А взагалі дуже багато хороших пластикових флаконів, але якщо брати китайські клони чабі, то тут пощастить залежно від заводу в Китаї, який їх робить (лотерея).

Обсяг тари

Кращі обсяги флаконів для самозамісу це: 10мл, 15мл, 30мл, 60мл, 100мл, 120мл

Найкращі обсяги флаконом для бази це: 250мл, 500мл, 1л
Тари такого обсягу буде більш ніж достатньо для самозамішування, просто виберіть один або два варіанти і все.

Як дозувати рідину?

"Пропорції, співвідношення, відсотки, а як це все дозувати?" - Запитайте ви. Для дозування рідин можуть знадобитися такі речі:

  • Мірник (Мірний посуд) - допоможе вимірювати базу в мл, зазвичай це маленькі мірники від 30-100мл
  • Шприц – допоможе дозувати нікотин, ароматизатор у мілілітрах. Інсуліновий, п'яти чи десяти кубовий шприц відмінно підійде. Можна купити у будь-якій аптеці.
  • Флакон з крапельницею - у флаконах для самозамісу або ароматизаторів зазвичай є крапельниця, з якої можна дозувати рідини. Це досить грубе дозування, але вам варто враховувати, що в 1мл рідини приблизно 30-35 крапель з дозатора флакона.
  • Ваги для самозамісу - ювелірні ваги це найкращий варіант для приготування рідини, підійдуть ваги з можливістю вимірювання 0.01g і максимальною вагою від 200-500g, краще ніж ваги для домашнього користування немає нічого. Просто купите, є багато дуже дешевих китайських варіантів, кишенькові ваги тощо.
  • На око – просто ллєте на око, так теж працює, якщо око набите:)

Як створити основу для самозамісу рідини?

Для початку обговоримо які співвідношення основ для рідини бувають

  • 50%PG / 50%VG - для перфекціоністів, класична база практично на будь-який пристрій, рідка та смачна. Підійде для POD систем, баків, атомайзерів тощо. Середня кількість пари.
  • 70%VG / 30% PG - найпопулярніша база всіх часів, також підійде для багатьох пристроїв, окрім можливо простеньких подів, атомайзерів з вузькими проточками та маленьким обдуванням. Гарна кількість пари.
  • 80%VG / 20%PG - база для дріпок якщо прямо чітко дотримуватися пропорції, або база для лінивих яким не хочеться вважати пропіленгліколь і гліцерин на калькуляторі. Дозволено просто взяти цю базу залити в неї ароматизатор та нікотин і ви отримаєте рідину приблизно 60%VG/40PG або 70%VG/30%PG. Висока кількість пари.

Інструкція з приготування звичайної рідини для самозамісу

Беремо ароматизатор і додаємо, якщо це моно смак (рідина на 1 ароматизаторі) здебільшого слід пробувати від 3% - 7%, концентрованість ароматизатора можна знайти в інтернеті або просто зрозуміти по запаху з флакона. Слід керуватися простим правилом, додати ароматизатор завжди можна (починайте з менших дозувань), а ось забрати вже складніше (прийдеться доливати базу). Якщо запах ароматизатора сильний, яскравий - ллємо менше і якщо слабкий, невиразний - ллємо більше. Міксувати ароматизатори можна за смаком, наприклад, якщо хочете зробити ківі з полуницею, ллєте 5% ківі і 5% полуниці, тоді у вас вийде рівнозначний смак. А якщо ви хочете зробити смак ківі з нотками полуниці, тоді додайте 3% полуниці та 5% ківі. Сюди можна додати ще манго 5% і отримати цікавий мікс з 3 ароматизаторів, не варто забувати так само додавати підсолоджувач (Sweetener, Supersweet), тоді рідина вийде куди краще. Загальна кількість ароматизаторів у рідині не повинна перевищувати 25%, це більш ніж достатньо.
Приклад покроковий

Ми вирішили зробити рідину об'ємом 30мл, міцністю 6мг, із співвідношенням бази 50%VG/50%PG


1) ароматизатори, що додаються у флакон:

  1. Полуниця 3% (0.03 * 30мл) = 0.9мл
  2. Манго 3% (0.03 * 30мл) = 0.9мл
  3. Ківі 5% (0.05 * 30мл) = 1.5мл
  4. Підсолоджувач (Sweetener TPA) 2% (0.02 * 30мл) = 0.6мл


Для довідки: 1% від 30мл це 0.3мл, зручна шпаргалка, щоб довго не рахувати.

Загальна кількість ароматизаторів 13% (X.XX*30мл) = ? (Попрактикуйтесь)

Слід пам'ятати, що ароматизатори в рідині слід враховувати як пропіленгіколь (PG).

2) Додаємо нікотин:

Нікотин 100мг/мл (Сотка) 6% (0.06*30мл) = 1.8мл

Нікотин також враховується як пропіленгіколь у співвідношенні. Тепер кількість PG у рідині = 18%

3) Додаємо пропіленгліколь , тому що рідина у нас 50%PG,
то 50PG%-18PG%(аромки+нікотин) = 32% ще залишилося додати

Пропіленгліколь 32% (0.32 * 30мл) = 9.6мл

Разом ми отримали 50% пропіленгліколю що дорівнює 15мл


4) Додаємо гліцерин 15мл, або на око до шийки флакона (так менш точно, але дуже зручно)

Якщо гліцерин додається на терезах, то в грамах 15мл гліцерину буде 15мл*1.26(Питома вага гліцерину) = 18.9г

5) Закриваємо флакон і збовтуємо рідину , збовтувати рідину потрібно, щоб змішати всі компоненти.

Таблиця 1.1 з дозуванням звичайного нікотину (100мг/мл, Сотки) для рідини з різним об'ємом.
За цією таблицею можна легко зрозуміти, скільки потрібно додати нікотину в рідину.

1,5мг 3мг 6мг 9мг 12мг
10 мл 0,15 мл 0,3 мл 0,6 мл 0,9 мл 1,2 мл
15 мл 0,23 мл 0,45 мл 0,9 мл 1,35 мл 1,8 мл
30 мл 0,45 мл 0,9 мл 1,8 мл 2,7 мл 3,6 мл
50 мл 0,75 мл 1,5 мл 3 мл 4,5 мл 6 мл
60 мл 0,9 мл 1,8 мл 3 мл 5,4 мл 7 мл
100 мл 1,5 мл 3 мл 6 мл 9 мл 12 мл
120 мл 1,8 мл 3,6 мл 7 мл 10,8 мл 14,40 мл

Таблиця 1.2 з дозуванням пропіленгліколю в рідині з урахуванням ароматизаторів та нікотину.

Відсоток пропіленгліколю PG%
20% 30% 40% 50%
10 мл 2 мл 3 мл 4 мл 5 мл
15 мл 3 мл 4,5 мл 6 мл 7,5 мл
30 мл 6 мл 9 мл 12 мл 15 мл
60 мл 18 мл 24 мл 30 мл
100 мл 20 мл 30 мл 40 мл 50 мл
120 мл 24 мл 36 мл 48 мл 60 мл

Таблиця 1.3 з дозуванням гліцерину в рідині у відсотках

Відсоток гліцерину VG%
80% 70% 60% 50%
10 мл 8 мл 7 мл 6 мл 5 мл
15 мл 12 мл 10,5 мл 9 мл 7,5 мл
30 мл 24 мл 21 мл 18 мл 15 мл
60 мл 48 мл 42 мл 36 мл 30 мл
100 мл 80 мл 70 мл 60 мл 50 мл
120 мл 96 мл 84 мл 72 мл 60 мл

Таблиця 1.4 з дозуванням гліцерину в рідині у відсотках, для ваг, грами

Відсоток гліцерину % у грамах для ваг
80% 70% 60% 50%
10 мл 10,1 г 8,8 г 7,6 г 6,3 г
15 мл 15,1 г 13,2 г 11,3 г 9,4 г
30 мл 30,25 г 26,5 г 22,7 г 18,9 г
60 мл 60,5 г 52,9 г 45,4 г 37,8 г
100 мл 100,8 г 88,2 г 75,6 г 63 г
120 мл 121г 105,8 г 90,7 г 76 г
250 мл 252 г 220,5 г 189 г 156 г
500 мл 504 г 441 г 378 г 315 г
1000 мл 1008 р 882 г 756 г 630 г

Ледаче приготування звичайної рідини

У лінивому приготуванні ми будемо використовувати вже готову базу для самозамісу.

Приклад покроковий

Ми вирішили зробити рідину об'ємом 60мл, міцністю 6мг, із співвідношенням бази 50%VG/50%PG

1) Додаються ароматизатори у флакон і не забуваємо що ми ліниві тому міряти ми будемо флакончиком з ароматизаторами:

Вважатимемо що в 1мл 35 крапель з флакончика

  1. Диня 5% (0.05 * 60мл) = 3 мл * 35 = (105 крапель)
  2. Кокос 3% (0.03 * 60мл) = 1,8 мл * 35 (63 крапель)
  3. Super Sweet (CAP) 0.15% (0.0015 * 60мл) = 0.09 мл * (3.15 крапель, округляємо до 3 крапель)


2) Додаємо нікотин (Можна взагалі пропустити цей крок якщо у вас база з нікотином, і вам точність не потрібна, якщо у вас база 6мг, то вийде в результаті десь 5мг) Якщо 3мг, то в результаті буде 2.5мг

Нікотин 6% (0.06 * 60мл) = 3,6 мл * 35 (126 крапель)

Загальний % PG у рідині у нас 5%(Диня)+3%(Кокос)+0,15%(Підсолоджувач)+6%(Нікотин) = 14,15%, округляємо до 14%.
Крок цих підрахунків при замісі можна пропустити, і просто перейти до кроку влити базу, розрахунки наводяться для наочності


3) Беремо готову базу для кінцевого результату рідини в 50% PG/50% VG, підійде в принципі і 70% VG/30% PG і 60% VG/40% PG, ми не намагаємося зробити красиву математичну рідину, а просто рідина швидко.

І доливаємо у наш флакон 60мл.

4) Закриваємо флакон і збовтуємо рідину, збовтувати рідину потрібно, щоб змішати всі компоненти.

Як замішати рідину на концентраті (One Shot)

У кроці де додаються ароматизатори, замініть їх на % концентрату який ви будете додавати, в іншому все також.


03.01.2023